پرده, مقالات

انتخاب رنگ پرده اتاق کودک

انتخاب رنگ پرده اتاق کودک

پرده اتاق کودک را چه رنگی بخریم؟

والدین برای انتخاب رنگ پرده اتاق کودک اغلب دچار چالش می شوند. چرا که نسبت به بقیه رده های سنی افراد در رده سنی کودک حساسیت بیشتری نسبت به محیط اطراف و رنگهایش دارند. امروزه در بازار می توان انواعی از پرده را برای نصب در بخش های مختلف خانه دید. از پرده برقی گرفته تا پرده شید همه و همه گزینه های مناسبی برای تنظیم نور در بخش های مختلف خانه هستند. بهتر است به منظور انتخاب رنگ پرده اتاق کودک به این فکر کنید که اصلا رنگ ها روی رشد مغزی کودک چه نقشی دارند. به بیان بهتر باید به روانشناسی رنگ پرده اتاق کودک واقف باشید. در ادامه راهنمای جامعی را در این باره شرح خواهیم داد.

اتاق کودک چه مشخصه هایی داراست؟

کودکان برای انجام امور مختلف مانند بازی کردن و یا انجام تکالیف نیاز دارند در اتاق خود حضور پیدا کنند. به علاوه اینکه اتاق کودک محلی است که او از دوستانش میزبانی می کند. برای همین تامین نیاز های کودک در اتاق دارای اهمیت خاصی می باشد. طوری که کودک باید دارای مکانی باشد تا با خیال راحت تکالیفش را انجام داده و یا بازی کند و البته مطالعه کند. سلامتی روانی کودک و نیز ایمنی او برای راحتی زیستنش در اتاق بسیار دارای اهمیت می باشد. کودک به پنجره های اتاقش به عنوان روزنه ای برای جهانی گسترده تر نگاه می کند. برای همین به عنوان بزرگتر فرزندتان باید نظراتش را به خوبی شنوا باشید.

رنگ پرده اتاق کودک و بررسی روانشناسی رنگ ها در این باره

تاثیر رنگ بر روان و جسم و البته احساس کودک غیرقابل چشم پوشی است. این را تحقیقات دانشمندان تو حوزه روانشناسی به اثبات رسانده است. طوری که در این تحقیقات رشد مغزی و نیز خلاقیت و البته بهره وری در کودکان به رنگ ها و تاثیر آن ها ربط داده می شود. رنگ می تواند محرکی برای برانگیخته شدن احساسات مختلف باشد. برای نمونه می توان به هیجان و حس آرامش و … اشاره کرد.
گرایش افراد در سنین کودکی به رنگ های روشن بسیار بیشتر می باشد. طوری که رنگ های زرد و صورتی سبب جذب بیشتر کودکان می شوند. این رنگ ها سبب انتشار حس شادی می شوند. طوری که سبب ایجاد حس مثبت در کودک می شوند. رفته رفته هرچه کودک بیشتر رشد می کند شاید سلیقه رنگی اش هم عوض شود. به طوری که شاید به رنگهایی که بیشتر آرامش بخش هستند گرایش داشته باشند. در ادامه درباره انتخاب رنگ پرده اتاق کودک بیشتر صحبت خواهیم کرد.

بهترین رنگ پرده اتاق کودک

نقش رنگهای مختلف در انتخاب رنگ پرده اتاق کودک

در ادامه تاثیر رنگ های مختلف را در زندگی کودک به عنوان رنگ پرده اتاق کودک بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

رنگ قرمز

قرمز ممکن است سبب ایجاد حس خشم و عصبانیت در کودک شوند. برای همین بهتر است به تنهایی این رنگ را استفاده نکنید.

رنگ زرد اتاق کودکان

شاید بتوان شادترین رنگ را برای اتاق کودکان رنگ شاد دانست. به علاوه اینکه می توان در تحریک قدرت حافظه کودکان نیز از این رنگ بهره برد. هرچند زرد می تواند تحریک حس مهربانی را نیز به همراه داشته باشد ولی این را بدانید زردی بیش از اندازه گریه کردن کودک را به همراه دارد. بهتر است این رنگ با رنگ های دیگر مانند آبی و نیز سبز و …. ترکیب شود.

رنگ آبی

شاید بتوان آبی را از نظر روانشناسی با رنگ قرمز در تضاد دانست. چرا که این رنگ دارای طبیعت آرامش بخش و سردی می باشد که کاملا 180 درجه مخالف خشمی است که در رنگ قرمز نهفته است.

رنگ صورتی

قدرت این رنگ از نظر روانی بسیار زیاد است. برای همین می توان تاثیرات مثبتی را از سوی این رنگ داشت. البته که در استفاده از این رنگ برای اتاق کودکان درون گرا نباید زیاده روی کرد.

رنگ نارنجی برای پرده کودکانه

می توان رنگ نارنجی را راه حلی برای برطرف کردن اضطراب و نیز کرختی دانست. به خصوص اگر فرزند شما درون گرا هستند می تواند به خوبی سبب برانگیخته شدن حس مستقل بودن و نیز اعتماد به نفس در او شود.

رنگ سبز پرده اتاق کودک

می توان تاثیر رنگ سبز را در بهبود توانایی تمرکز دانست. به علاوه اینکه می توان انتظار این را داشت که این رنگ سبب بهبود مهارت خواندن و خرد کودکان شود. از طرف دیگر می توان آرامش و متانت فرزندانتان را در این رنگ جستجو کرد.

بررسی چند رنگ جدید به منظور انتخاب رنگ پرده اتاق کودک

فرقی نمی کند برای اتاق مدرن خود از پرده شید استفاده می کنید و یا پرده زبرا کودکانه خریداری کرده اید. مهم این است که این پرده ها تاثیر بسیار خوبی روی حریم خصوصی اتاق و نیز کنترل نور آن دارند. در ادامه چند رنگ بسیار جذاب را برای پرده اتاق کودک معرفی می کنیم:
• سبز نعنایی با دوز ملو : این رنگ نیز سبب ایجاد حسی توام با آرامش در روان کودک می شود. در سال 2023 بازگشت به طبیعت شعاری است که به شدت فراگیر شده است. برای همین استفاده از این رنگ می تواند این شعار را تحقق بخشد.
• رنگ میوه هلو : ایضا این رنگ نیز دارای خاصیت آرامش بخش می باشد. طوری که فرد حسی شیرین و توام با امنیت را به همراه این رنگ خواهد داشت. شاید این رنگ در سال 2023 خیلی جایگاهی نداشته باشد. اما بازهم می توان برای اتاق کودک به خوبی این رنگ را برای پرده انتخاب کرد

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *